Látogató számláló

0
5
8
4
2
4
4
ÁTKÖLTÖZTÜNK a DOMUSBA
az 1. emeleten várjuk Önöket!
hétfő-péntek: 10-19 óráig,
szombat-10-16 óráig,
vasárnap: 10-14 óráig.
1134 Budapest, Róbert Károly krt. 67. DOMUS

BLOG - ötletek érdekességek a lakberendezés világában

Kárpittisztítás – Bútorszövetek szakszerű tisztítása otthon

Zahorecz Réka
2024.08.05 10:00
Kárpittisztítás – Bútorszövetek szakszerű tisztítása otthon

Bárhol is helyezzük el bútorainkat, balesetek megtörténhetnek, a szövet bizony foltok áldozatául fog esni. Szerencsére nem kell pánikba esni, mutatjuk, hogyan tisztítsa szakszerűen bútorait!

A kárpitozott bútor legszembetűnőbb része a bútorszövet. Kíméletes használattal, kis törődéssel hosszú ideig ékesítheti otthonát. A bútorszövetek élettartamának meghosszabbítása érdekében javasoljuk a kíméletes bánásmódot, a rendszeres és az anyagnak megfelelő tisztítást.

Megelőzés – Mit tehet a bútorszövet állapotának megőrzéséért?

Sajnos az étel vagy ital okozta foltokon kívül egyéb tényezők is kárt tehetnek a bútorszövetben. Ezekkel fontos tisztában lenni, hogy meg tudjuk előzni az idő előtti elkopást.

Átlagos igénybevétel mellett is tisztítsa rendszeresen a bútort!

Ajánlott hetente porszívózni, puha kefés fejjel, és nem maximális teljesítményen. Mint minden vízszintes felületen, a bútoron is megül a por, csak nem annyira látványos, mint például a polcokon. A szövetet ért szennyeződések és a por „beleéghet” a szövetbe, amit utólag nagyon nehéz eltávolítani.

Védőtakaró használata a fekvőhelyen megelőzheti az éles, durva tárgyak okozta sérülésektől. Kerülje a koptató, erősen dörzsölő hatásokat (természetesen nem az ágy rendeltetésszerű használatából adódó mozgásokra gondolunk). Óvja a háziállatoktól és a nedvesedéstől! A közvetlen napsugárzás a színek elváltozását, illetve idő előtti fakulását eredményezheti, azonban az UV sugárzás sajnos még akkor is okozhat színelváltozást, ha nem éri közvetlen napfény a bútort.

 

Mi az a színpróba és mikor végezzük?

Kárpittisztítós takarításnál először mindig egy eldugott helyen próbálja ki, hogyan reagál az anyag a szerre. Ha bármilyen kárt okoz a tisztítószer a szövetben, akkor ne alkalmazza tovább! A teljes száradásig (általában 6-12 óra) egyáltalán ne használja a bútort, mivel az anyag könnyebben nyúlik meg, amikor vizes!

 

Bútortisztítás szennytaszítás szerint

Hirtelen szennyeződés esetén (pl.: étel vagy ital kerül a szövetre) azonnal kezdje meg a tisztítást! Az esetleges szennyeződéseket mindig körkörösen, kintről befelé haladva tisztítsuk, így nem marad folt.

  1. Átlagos bútorszövetek tisztítása

Kárpittisztító habbal: A bútort porszívózzuk ki, a kereskedelemben kapható spray formájú vegytisztító szerekkel végezzünk színpróbát egy eldugott helyen. Ha a bútorszöveten nem történik elváltozás, a kárpittisztító szeren feltüntetett módon tisztítsuk ki a bútort. A teljes száradásig ne használjuk! Száradás után porszívózzuk le a fehér porszerű anyagot.
Vigyázat: ezek a szerek általában oldószert tartalmaznak!

Vízben oldható kárpittisztító szerrel vagy szappannal: A bútort porszívózzuk ki, szappant vagy egyéb semleges tisztítószert langyos vízben oldjunk fel, és szivaccsal képezzünk belőle habot. Végezzünk színpróbát egy eldugott helyen. Az így keletkezett „száraz” habot vigyük fel a kárpitra, majd tiszta szivaccsal töröljük le. Utána tisztítsuk át tiszta vízzel is, hogy a mosószer maradékát teljesen eltávolítsuk.

Kárpittisztító géppel: A bútort porszívózzuk ki. A szőnyeg- és kárpittisztító gépekhez csak semleges, oldószert nem tartalmazó mosószert használjunk! A tisztítás után még egyszer végezzük el a folyamatot tiszta vízzel, a gyorsabb száradás érdekében a tisztítás után még egyszer szívjuk ki a vizet.  A bútort a teljes száradásig ne használjuk! A kárpittisztító gép használatával nemcsak a bútorszövet, hanem az alatta lévő szivacsréteg is áttisztítható. Érdemes évente alkalmazni az egész bútor felületén.

  1. Könnyen tisztítható, szennytaszító (Easy Clean, UniClean) szövetek tisztítása

Speciális kikészítéssel készültek, mely megakadályozza, hogy a szennyeződés behatoljon a szálak közé, és így könnyebben tisztítható.

Tisztítás szappanos vízzel, majd tiszta vízzel, és hagyjuk megszáradni!

Példák a kínálatunkból: MILO Easy clean bútorszövet, SALLY Easy Clean bútorszövet, SARA Easy clean bútorszövet.

  1. Vízzel tisztítható speciális bútorszövetek (NovaStar, MagicHome stb.)

A szennytaszító szövetek egy olyan verziója, amiből a legnagyobb eséllyel és a legkevesebb erőfeszítéssel jön ki a szennyeződés. Szintén speciális bevonat védi a szövetet, ami megakadályozza a szennyeződés bejutását a szövetszálak közé. Kávé, vörösbor, mustár, csokoládé folt nélkül kitisztítható!
FIGYELEM: Az alkoholos filctoll, farmer vagy egyéb festett textil okozta foltok sajnos ezekből a szövetekből sem távolíthatók el.

Tisztítás: tiszta vízzel permetezzük be a foltot, puha fehér ruhával, dörzsölés nélkül, a folt szélétől befelé haladva, többször töröljük át, amíg a szennyeződés helye folt nélkül szárad meg. Makacs folt esetén használjunk enyhe szappanos vizet. Folttisztító használata tilos!

Példák a kínálatunkból: NovaStar BARREL vízzel tisztítható bútorszövet, NovaStar CASTEL vízzel tisztítható bútorszövet.

 

Szennytaszítás és vízlepergetés

A szennytaszító vagy vízlepergető jelzéssel ellátott termékeket speciális bevonattal látták el, mely következtében a szennyeződés nem hatol be a szálak közé, így könnyebben tisztíthatóak, de ez a folyamatos használat és a tisztítások során a felületről részben vagy egészben is lekophat.

Több száz féle szövetünk közül néhány példa vízlepergető szöveteinkre: ARAGON vízlepergető bútorszövet, Hold Me vízlepergető bútorszövet.

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, ossza meg ismerőseivel a cím alatt található Facebook ikonnal!